Zmiany klimatu uczyniły polską zimę dość nieprzewidywalną porą roku, choć coraz częściej prognozuje się jej łagodny przebieg z co najwyżej kilkoma dniami naprawdę niskich temperatur. Wpływa to na plany producentów odzieży męskiej, którzy mogą różnicować standardowe elementy swoich kolekcji tak, by zaproponować swoim klientom ciepłe i lżejsze rzeczy, odpowiadające różnym wymaganiom i często zupełnie odmiennym potrzebom.
Sposoby na zimę
Typowe elementy zimowej odzieży męskiej to kurtka lub płaszcz (ewentualnie ciepły sweter, bluza z kapturem gdy jest bardzo ciepło), czapka, szalik, rękawice oraz solidne obuwie, odpowiednie do warunków pogodowych. Przeciętny pan każdy z tych elementów kupuje oddzielnie, kierując się albo własnym widzimisię, albo względami praktycznymi, często również uzyskaną rekomendacją bądź przykładem reklamy. Może chociażby zasugerować się tym, że dany producent odzieży męskiej właśnie otworzył salon w jego mieście lub usłyszeć w mediach o walorach pewnej marki odzieżowej. Przeważnie w wyniku tego, skompletowany zestaw na zimę jest dość chaotyczny i choć w praktyce spełnia swoje przeznaczenie, może nie prezentować się dość estetycznie lub nawet powodować pewien dyskomfort poprzez niedopasowanie a to czapki do kurtki, a to obuwia do rodzaju spodni, itd. Pewnym rozwiązaniem jest znalezienie takiej marki, której produkty odpowiadają gustom, jak również oferują optymalną jakość i posiadają takie cechy, jakich wymaga się od zimowej odzieży męskiej. Z roku na rok rośnie wygoda robienia zakupów, jak też zwiększa się ilość ubrań w sklepach, butikach czy oferowanych do sprzedaży wysyłkowej. Naprawdę jest w czym wybierać.
Zderzenie z rzeczywistością
Na wybiegach przed zimą 2015 króluje styl raczej niedbały, albo też – na drugim biegunie – przemyślanie elegancki, wymagający nienagannej prezencji i pieczołowitego przygotowania się do sezonu. W kwestii wyboru czegoś dla siebie pokazy mody i stylizacje modeli powinny być raczej wskazówką, niż jakimkolwiek nakazem, bo mało który mężczyzna w każdej sytuacji pozostaje wierny konkretnemu stylowi, bardziej przekłada nad efekt ogólną efektywność zestawu. Jednak warto orientować się chociaż częściowo, co jest dobrym wyborem pod względem zgodności z aktualną modą, na pewno zostanie to docenione w kręgu towarzyskim lub zawodowym. Pierwsze propozycje modnej odzieży męskiej na zimę pojawiają się już na początku jesieni. Wtedy już mniej więcej wiadomo, w jakim kierunku podążą trendy i co można bez wahania włożyć do szafy, a co po prostu wyciągnąć z ubiegłorocznej. Najwięcej ciekawych pomysłów dostępnych już dla przeciętnego klienta sieciówek występuje w prasie – kilka kartek poświęconych modzie to standardowy dział wielu pism męskich i nie tylko. Zaletą takich prezentacji jest nie tylko ukazanie najnowszych trendów w odzieży męskiej, ale też zawarcie różnych porad, jak co nosić i do czego. Proste kopiowanie zaobserwowanych zjawisk modowych z wybiegów najprawdopodobniej by nikomu nie wystarczyło.
Do sklepu biegiem marsz
Zakupy najlepiej zrobić jeszcze przed sezonem, korzystając z ciekawych okazji i promocji. Jeśli dany sklep współpracuje z konkretnym producentem odzieży męskiej, na pewno zaproponuje klientom dużo ciekawych propozycji, zanim zacznie się zima. Przejrzenie półek i wystaw pozwoli na wstępne zorientowanie się, co jest modne oraz zaplanowanie mniej więcej, co będzie potrzebne na chłodniejsze miesiące. Bardziej znane punkty z odzieżą męską odpowiednio wcześniej przygotowują gazetki promocyjne, klienci mogą też otrzymać newsletter – dla wielu panów to lepsza i wygodniejsza opcja, ponieważ mniej czasu stracą na same zakupy. Gdy w sklepie pojawi się już dana kolekcja, zwrócić należy uwagę niekoniecznie na obniżki, ale na produkty odpowiadające dokładnie stawianym im wymaganiom. Owszem, okazje to dobry sposób na oszczędność, ale niska cena potrafi przyćmić inne kryteria i w rezultacie kupuje się produkt, który w innym przypadku na pewno nie zostałby wybrany np. ze względów estetycznych.
Zima 2015
Trendy dla panów na zimę 2015 to przede wszystkim swoista mieszanka luzu i elegancji, odrobinę nonszalancka odzież męska pozbawiona jednak zbędnych ozdób niepełniących żadnych istotnych funkcji, szarości i beże, które łatwo skomponować z inną lubianą barwą. Modna pozostaje klasyczna czerń, warto też wypróbować tkaniny z lekkim, raczej matowym połyskiem, ponieważ wyglądają wyjątkowo nowocześnie. Z takich tkanin produkowane są doskonałe kurtki męskie na lżejszą lub bardziej mroźną zimę. Zaletą większości nowoczesnych kurtek jest ich nieprzemakalność i zapewnianie doskonałej ochrony przed zimnem przy zachowaniu wrażenia „oddychania”. Dodatki, takie jak czapki, szaliki i rękawice są wręcz obowiązkowe podczas najchłodniejszych miesięcy, przy czym można sobie pozwolić na dużą dowolność stylu czy barwy – byle udało się uzyskać optymalny zestaw. Czasami producent odzieży męskiej sugeruje wykorzystanie zalecanych dodatków, ale jeśli nic takiego nie zostało zasugerowane, można posłużyć się na przykład rękodziełem (na wykonane dzięki drutom czy szydełku elementy odzieży moda praktycznie nigdy nie przemija, a efekt zależy od tego, jak i z czym zostaną zestawione).
Materiały do artykułu udostępniła firma Repablo – polski producent odzieży męskiej |