czerwona sukienka
Sukienki

Czerwona sukienka, czyli rewolucja w kwestii odzieży medycznej

Dawno minęły czasy, kiedy w szpitalach królowała wyłącznie biel. Obecnie zarówno w wystroju jak i w uniformach lekarzy, pielęgniarek oraz personelu pomocniczego widać znaczne zmiany, które stopniowo zachodzą od kilkunastu lat. Dziś nawet czerwona sukienka na  pielęgniarce nikogo nie dziwi.

Kolory w szpitalu – jakie mają znaczenie dla pacjenta?

Pobyt szpitalu zawsze niesie ze sobą stres. Nawet kiedy jesteśmy tylko na obserwacji, czy po prostu przechodzimy kompleksową diagnostykę, przebywając w tym miejscu czujemy się nieswojo. Dookoła widzimy chorobę i cierpienie co sprawia, że czasem ze szpitala wychodzimy bardziej chorzy, niż byliśmy. Zimna biel pomieszczeń i fartuchów personelu potęgowała jeszcze negatywne wrażenia, dlatego od bieli w szpitalach się odchodzi.

Kolorowe otoczenie ma szczególne znaczenie dla przebywających w szpitalach dzieci. Dla nich taki pobyt jest szczególnie stresujący, a kolory pomagają przetrwać wnosząc trochę radości w smutne, szpitalne życie. Czerwona sukienka zamiast tradycyjnego białego kitla sprawia, że pielęgniarka trochę bardziej przypomina ulubioną panią z przedszkola z przedszkola.

Poza tym kolory również leczą.

Chromoterapia – wspomaganie leczenia kolorami

O chromoterapii, czyli leczeniu kolorami mówi się coraz częściej. Być może właśnie jej założenia podyktowały zmiany w kwestii koloru szpitalnych uniformów?

Chromoterapia to najtańsza i najbezpieczniejsza metoda leczenia wspomagającego. Pomyślmy tylko – personel szpitala i tak musi mieć uniformy. Dlaczego akurat białe, nie w kolorach, które będą pobudzać pacjentów do życia i zmieniać ich nastrój na bardziej pozytywny?

O tym jak duże znaczenie mają kolory, świadczy chociażby odkryty przez psychologów fakt, że najwięcej przypadków złego samopoczucia i depresji zdarza się u osób, które preferują kolor czarny.

Wprawdzie biel jako kolor neutralny nie ma tak negatywnego wpływu na chorych, ale zamieniając ją na żywsze barwy możemy taki wpływ wywołać – pozytywny dla zdrowia pacjentów.