zegarek
Dodatki

Zegarek mechaniczny a może kwarcowy? Jaki wybrać?

Obecnie na rynku możemy znaleźć bardzo wiele różnorodnych zegarków. Z tego powodu bardzo wiele osób nie wie, na zakup jakich produktów warto się zdecydować. Często jest to bardzo trudny wybór, ponieważ modele naprawdę są różnorodne. Zatem jaki zegarek warto wybrać?

Zegarek kwarcowy czy mechaniczny? 

W ostatnim czasie w wielu sklepach różnorodnych zegarków jest naprawdę bardzo dużo. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, iż decydując się na zakup takiego modelu warto odpowiednio dopasować go do stylu, w jakim się ubieramy. Nie warto przykładowo kupować klasycznego modelu zegarka, jeżeli na co dzień decydujemy się na zakładanie raczej bardziej sportowych ubrań. Z kolei nie powinniśmy zapominać także o tym, że istotne jest także jaki rodzaj zegarka wybierzemy. W sklepach są między innymi zegarki kwarcowe, jak i mechaniczne. Zatem czym się różnią?

Cechy zegarków mechanicznych 

Zegarki mechaniczne to klasyczne modele, które są używane już od wieków. Warto pamiętać, iż aby taki zegarek mógł w ogóle pracować, potrzebna jest specjalna sprężyna, która rozciągnięta przekazuje dużą energię podzespołom znajdującym się w takim zegarku. Sercem każdego zegarka mechanicznego jest przede wszystkim wychwyt oraz balans. Tylko dzięki nim taki produkt może funkcjonować. 

zegarki mechaniczne

Cechy zegarków kwarcowych 

Niewiele osób ma świadomość, jednak zegarki kwarcowe to bardzo popularne produkty, które możemy spotkać praktycznie w każdym sklepie. Aby mogły działać potrzebujemy zamontować do nich specjalną baterię. Tego typu zegarki podczas pracy wykorzystują zjawisko piezoelektryczne. Tylko dzięki temu, iż na skutek naprężeń mechanicznych na powierzchni kryształu pojawiają się ładunki elektryczne.

zegarki mechanizm kwarcowy

Napęd kwarcowy oraz mechaniczny – podobieństwa i różnice 

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, iż na pierwszy rzut oka zegarek kwarcowy, jak również zegarek mechaniczny nieszczególnie różnią się od siebie. Z wyglądu są to produkty niemal identyczne, z tego powodu bardzo ciężko wielu osobom jest odróżnić takie zegarki. Tak samo dokładnie odmierzają czas, jak również możemy je znaleźć wykonane w bardzo różnorodnych stylach.

Jednak powinniśmy pamiętać, iż to co naprawdę różni te dwa produkty, to przede wszystkim wnętrze. Warto wiedzieć, że zegarek kwarcowy może działać tylko i wyłącznie w przypadku, gdy jest w nim włożona odpowiednia bateria. Jak już wcześniej wspomniano jego zasada działania polega na wykorzystaniu zjawiska piezoelektrycznego. Z kolei jeżeli chcemy zakupić zegarek mechaniczny powinniśmy mieć świadomość, że nie posiada on baterii, a tylko i wyłącznie specjalny mechanizm napędzany sprężyną, którego sercem są wychwyt oraz balans. Cena takich zegarków również może być różnorodna. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że znacznie tańsze będą produkty zawierające baterie.

zegarek

Jeżeli chcemy atrakcyjnie prezentować się w naszych stylizacjach, powinniśmy przede wszystkim zdecydować się na wybór odpowiednich dodatków. To właśnie one nadają szyk całej naszej stylizacji. Bardzo dobrym wyborem jest między innymi zakup wysokiej jakości zegarka. Do wyboru na rynku mamy między innymi zegarki mechaniczne, jak również kwarcowe. Jeżeli cenimy sobie styl klasyczny, jak również jesteśmy zwolennikami tradycyjnych rozwiązań, warto zdecydować się na wybór zegarka mechanicznego. Z kolei jeżeli zaliczamy się raczej do grupy nowoczesnych osób, doskonałym pomysłem będzie zakup zegarka kwarcowego. Ceny wspomnianych produktów nie są zbyt różne, z tego powodu posiadając nawet niewielką ilość pieniędzy możemy wybrać spomiędzy tych dwóch wspomnianych modeli.

Wszystkie prezentowane zegarki w artykule dostępne są w sklepie e-zegarki.com