tkaniny dla dzieci
Garderoba

Dzianina dresowa ukochana przez dzieci i mamy

Nie ma dziecka, które nie miałoby ukochanych dresików. Nie ma też chyba mamy, która nie darzyłaby taką sympatią dziecięcych ubrań z dresówki.

Szyte są z niej nie tylko dresy, czyli bluzy i spodnie, lecz również spódniczki, spodnie, sukienki, czapki, szaliki i rękawiczki. Wykorzystuje się dresówkę do szycia lub podszywania ciepłych kurtek a nawet kocyków i śpiworków.

W czym tkwi tajemnica dzianiny, która szturmem zdobyła dziecięcy (i nie tylko) świat?

Jak powstaje dzianina dresowa?

Pierwszy człon nazwy “dzianina” zdradza tajemnicę tworzenia materiału – jest ona dziana, w odróżnieniu od tkaniny, która jest tkana. Nie nazwa jest jednak istotna, lecz walory użytkowe odmiennych metod tworzenia materiału.

Tkanina jest tworzona z dwóch nitek – przędzy i osnowy, które są przetykane (tkane) między sobą, natomiast dzianina jest produkowana z jednej nitki, która przechodzi przez tworzące się z niej pętelki. Widać to np. w szalikach dzierganych za pomocą szydełka lub robionych na drutach, które można spruć ciągnąć jedną nitkę. Tkaniny nie można spruć, jedynie przeciąć lub rozedrzeć. Materiał jest sztywny, naciąga się jedynie na ukos (poza wyjątkami, np z użyciem elastycznych nici). Tymczasem dzianina jest elastyczna bez użycia elastycznych nici. Sama technika dziania powoduje elastyczność. Ten walor jest główną przyczyną popularności wszelkich materiałów dzianinowych.

dzianina dresowa

Dzianina dresowa oprócz tego, że jest elastyczna, jest również przewiewna, co zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, a jednocześnie dobrze ogrzewa. Do produkcji dresówki używa się w przypadku odzieży dziecięcej nici bawełnianych, również z domieszką nici elastycznych.

Rodzaje splotu w tkaninach dresowych

O walorach dzianiny dresowej decydują rodzaj nici używanej do dziania, gramatura oraz rodzaj splotu. Są dwa rodzaje dresówki:

  • Drapana – inaczej zwana bają, ma mały meszek od wewnętrznej strony. Gruba baja jest wykorzystywana do produkcji odzieży zimowej – ciepłych dresów, bluz z kapturem, grubych zimowych spodni, podszycia zimowych kurtek.
  • Niedrapana, pętelkowa jest cieńsza i delikatniejsza. Z niej produkuje się t-shirty, letnie sukienki, spodnie, bluzy i bluzki itp..

Wygoda użytkowania odzieży dresowej

Spośród wielu walorów odzieży dresowej najważniejsza jest jej miękkość oraz elastyczność. Dziecku jest bardzo wygodnie poruszać się w odzieży dresowej, ponieważ ma zapewnioną swobodę ruchów. Naturalna ekspresja ruchowa małego dziecka nie powinna być ograniczana ubraniem, które hamuje ruchy. W dresach dziecko może podskakiwać, wdrapywać się, biegać a nawet czołgać.

tkaniny dla dzieci

Przewiewność to kolejny czynnik, które lubią zarówno dzieci, jak też ich mamy. Aktywne dziecko w odzieży z dzianiny dresowej ma mniejszą szansę na przepocenie, a ewentualna wilgoć jest odprowadzana na zewnątrz. Skóra dziecka dobrze oddycha.

Ciepło organizmu jest szczególnie ważne w okresie jesiennych i zimowych chłodów. Dzianina dresowa dobrze przylega do ciała, otula je, tym samym daje gwarancję zakrycia wrażliwych części ciała – pleców, szyi, głowy, nóg i rąk. Dziecko w wygodnym i ciepłym ubraniu dresowym nie tylko może się wygodnie bawić, lecz również jest doskonale zabezpieczone przed zimnem.

Mniejsza gniotliwość – dresówka nie wymaga dokładnego prasowania, gdyż dzianiny z założenia mało się gniotą. Mamy nie muszą więc spędzać długich godzin przy desce do prasowania.

Bogactwo wzorów i kolorów

Do produkcji dzianin dresowych można używać dowolnych kolorów nici. Samą dzianinę można również farbować, stąd też dzieci uwielbiają swoje dresowe ubrania również z powodu bogactwa kolorystycznego. Wzornictwo dziecięcej odzieży dresowej zawsze nadąża nad aktualnie obowiązującymi trendami z dziecięcych bohaterów bajek lub symboli.

 Więcej informacji na temat ciekawych tkanin dla dzieci, znajdą Państwo na stronie firmy: Dress-Code. Zapraszamy 🙂