sukienki z bawełny
Sukienki

Sukienki z bawełny organicznej – krok w dobrą stronę, czy przemijający trend?

Nasza cywilizacja pamięta wiele trendów, które z czasem przemijały bez śladu. Jako społeczeństwo wciąż szukamy siebie i rozwiązań, które pozwolą nam na wygodne, zdrowe i ekologiczne życie. Zwracamy coraz większą uwagę nie tylko na odpowiednio zbilansowaną dietę i bezpieczną aktywność fizyczną – dziś interesujemy się również tym, co nosimy na sobie. O tym, dlaczego lepiej kupować sukienki z bawełny organicznej niż zwykłej, odpowiadamy w poniższym artykule.

Wyglądaj ładnie i pozwól planecie na to samo

Przeciętny klient sklepu odzieżowego nie zdaje sobie sprawy z tego, jak długi i żmudny proces musiała przejść bawełna, zanim stała się ubraniem. Roślinę tę uprawia się bowiem na specjalnych plantacjach i należy wyjątkowo chronić ją przed szkodnikami. Wyjątkowo, oznacza tu niestety – w przypadku bawełny konwencjonalnej – z użyciem silnych środków chemicznych oraz pestycydów. To z kolei może podrażniać naszą skórę, a nawet doprowadzać do alergii.

Jak temu zaradzić? Dobrym sposobem na wyeliminowanie tego problemu jest wybranie przykładowej sukienki z bawełny organicznej zamiast konwencjonalnej. Bawełna organiczna pochodzi z naturalnych plantacji, gdzie zamiast chemicznych środków wykorzystuje się na przykład czosnek i chili, a sztuczne nawozy zastępuje obornik. Na plantacjach bawełny organicznej dba się także o maksymalną czystość włókien. Taki ciuch, co oczywiste, jest zdrowszym wyborem, a cały proces jest ekologiczny.

Warto również zwrócić uwagę na kolor ubrania – najlepsze będą te w naturalnych odcieniach (beże, biele, zielenie), gdyż są one farbowane za pomocą glinek, co pozwala na ograniczenie kolejnej dawki chemii w procesie produkcji.

Dlaczego bawełnę organiczną zbiera się ręcznie?

Praktycznie na każdej plantacji bawełny organicznej jest ona zbierana ręcznie, a nie za pomocą maszyn. Zwalnia to, rzecz jasna, tempo pracy, a końcowy produkt jest nieco droższy, ale jest to warte kilku złotych więcej.

Dlaczego bawełna organiczna jest zbierana ręcznie? Powód jest prosty. Pozwala to wyeliminować dostawanie się oleju na delikatne włókna. Co za tym idzie, nie ma potrzeby oczyszczania ich za pomocą kolejnych środków chemicznych. Bawełna organiczna musi wprawdzie zostać wyczyszczona, ale można zrobić to przy użyciu delikatnych, łagodnych i naturalnych środków. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko podrażnień oraz alergii. Sukienki z bawełny organicznej to po prostu lepszy i zdrowszy wybór.

Wspieraj rolników

Według szacunkowych danych, co roku umiera około dwudziestu tysięcy osób pracujących na plantacjach bawełny konwencjonalnej. To zatrważające dane, choć nie powinny nas one zbytnio szokować – organizm po prostu musi zareagować na pracę w otoczeniu pestycydów i silnych chemikaliów. Jak nietrudno się domyślić, reakcja ta jest negatywna, odbija się na zdrowiu i nierzadko prowadzi do śmierci.

Plantacje bawełny organicznej są wolne od chemii, dzięki czemu nie szkodzą pracującym na nich ludziom. Naturalne rzeczy, jak wspomniane wyżej chili czy czosnek, nie będą wpływać negatywnie na niczyje zdrowie. Wspierajmy zatem rolników, którzy pracują w takim właśnie trybie, kupując bluzy i sukienki z bawełny organicznej!