Kobieta

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pomady do włosów?

Pomady występują w wielu formach i służą do stylizacji włosów. Trzy najczęściej używane to: glinka, krem i wosk. Poniżej wyjaśnimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze każdej z nich.

Pomada glinka

Pomady glinki powinny być wykonane z glinki bentonitowej, choć niektóre są wykonane z mikstur stworzonych przez człowieka, które mają naśladować glinkę (uważaj na nie). Glinka bentonitowa jest naturalnie występującą w naturze, lepką substancją, która osiąga trwałość i objętość poprzez wiązanie wielu mieszków włosowych razem. Prawdziwa, wysokiej jakości glinka bentonitowa jest również wypełniona witaminami, minerałami i kluczowymi białkami, które promują wzrost włosów. Podczas gdy glinki na bazie oleju mogą okazać się trudne do zmycia, glinki na bazie wody, wykonane są w tej kwestii wygodniejsze.

Powinieneś użyć pomady glinki, jeśli: masz cienkie, proste włosy, i szukasz zwiększenia objętości, dobrego utrwalenia dla celów stylizacji, i osiągnięcia matowego (bez połysku), naturalnie wyglądającego wykończenia. Jest to również świetna propozycja dla osób o krótkich włosach, które chcą dodać sobie tekstury.

Pomada kremowa

Pomady kremowe noszą taką nazwę, ponieważ zawierają odpowiednią ilość kremu w produkcie, który rozjaśnia, ale jednocześnie dodaje objętości. Pomady kremowe nie powinny zbyt mocno utrwalać fryzury, co jest idealne dla osób, które lubią przeczesywać włosy rękami w ciągu dnia. Służą one bardziej do zwiększania objętości i subtelnego organizowania mieszków włosowych. 

Powinieneś użyć pomady kremowej, jeśli: masz proste, kręcone, cienkie, grube, długie lub krótkie włosy (w zasadzie wszyscy mogą używać tego produktu), i chcesz dodać objętości, nawilżenia, bardzo lekkiego utrwalenia i osiągnąć lekki połysk (prawie matowe) wykończenie, z naturalnym wyglądem. 

Pomada woskowa

Pomady woskowe, jak zapewne się domyślasz, otrzymały nazwę “woskowe”, ponieważ używa się wosku jako głównego składnika zapewniającego trwałość. Woski do włosów są często kojarzone z klasycznymi, opartymi na ropie naftowej, ulizanymi, oldschoolowymi pomadami. Woski są również używane przez osoby o grubych, szorstkich włosach, aby je okiełznać lub zapobiec ich kręceniu się. Są równie dobrym rozwiązaniem dla osób o włosach cienkich, które lubią wyostrzyć i dopracować swój wygląd. 

Co jest lepsze, pomada na bazie wody czy pomada na bazie oleju?

Bez wątpienia, pomady na bazie wody są o wiele lepsze, ponieważ łatwo je zmyć i łatwo je ponownie aktywować poprzez dodanie na włosy odrobiny wody w ciągu dnia. Pomady na bazie oleju są bardzo trudne do zmycia i przyklejają się do włosów. Co gorsza, wiele pomad na bazie oleju zawiera ropę naftową, która przyciąga bakterie i może blokować wzrost mieszków włosowych. Dlaczego więc ktoś miałby robić pomadę na bazie oleju zamiast na bazie wody? Produkty na bazie wody wymagają procesu emulsji, który jest bardzo trudny do wykonania dla amatorów. Zazwyczaj produkt na bazie wody oznacza również, że produkt będzie pleśnieć, jeśli nie dodasz do niego środka konserwującego.