rozmiary i fasony damskich spodni jeansowych
Garderoba, Kobieta

Jak dobrać dobry rozmiar jeansów do swojej sylwetki? – poradnik dla kobiet

Zdarzyło Ci się kiedyś, że oglądałaś spodnie w sklepie internetowym lub galerii handlowej i jakaś para wyjątkowo przypadła Ci do gustu, a kiedy już ją przymierzyłaś coś było nie tak? Chyba każda z nas kiedyś tak miała. Nawet najmodniejszy fason nie będzie dobrze na Tobie wyglądał, jeśli rozmiar spodni nie zostanie odpowiednio dopasowany. Ale jak to zrobić? I co właściwie oznaczają te symbole na metce? 

L i W czyli jak czytać rozmiary na metkach?

Większość jeansów damskich posiada rozmiary oznaczone np. jako W29L32. Z pewnością już to kiedyś widziałaś.  Może nawet kojarzysz jaki zazwyczaj rozmiar spodni na Ciebie pasuje, choć doszłaś do tego raczej metodą prób i błędów niż sprawdzając jaki rzeczywiście rozmiar spodni nosisz. Jeansy damskie oznacza się w ten sposób na całym świecie. ”W” w tym przypadku oznacza obwód w pasie, “L”  natomiast to długość nogawki. Obie wartości wyrażono w calach. Mówiąc krótko W29 i L32 to spodnie, które mają w pasie 29 cali i nogawkę o długości 32 cali. 1 cal= 2,54 cm. Jeśli chcesz wiedzieć ile cm muszą mieć w tych miejscach Twoje idealne jeansy pomnóż wartość W i L przez 2,54. Ten konkretny rozmiar to spodnie, które mają ok. 74 cm w pasie i nogawkę o długości ok. 81 cm. 

Zdejmowanie miary spodni damskich- jak to zrobić? 

Zanim rozpoczniesz zdejmowanie miary, przygotuj sobie kilka niezbędnych rzeczy. Przede wszystkim będziesz potrzebowała centymetra krawieckiego. Przyda się również ulubiona para jeansów, kartka i coś do pisania. Obwód w pasie najlepiej jest zmierzyć na sobie. Pamiętaj jednak, że markowe jeansy damskie Wrangler, Lee czy Mustang różnią się między sobą wysokością stanu. Obwód mierzysz na wysokości pępka, jeśli planujesz zakup obecnie najmodniejszych jeansów z wysokim stanem, stan regular wymaga pomiarów kilka centymetrów niżej, a niski stan mierzy się na linii bioder. Otrzymany wynik podziel przez 2,54 i już masz wartość “W”. ”L” lepiej jest zmierzyć przy pomocy ulubionej pary jeansów. Połóż je płasko na stole, wyrównaj i zmierz. Długość nogawki mierzy się po wewnętrznej stronie. Analogicznie podziel otrzymany wynik przez 2,54. Otrzymane wyniki to Twój rozmiar idealny. 

rozmiary i fasony damskich spodni jeansowych

Damskie jeansy w innych rozmiarach

Zdarza się, że rozmiary damskich jeansów nie są oznaczone jako “W” i “L”.Czasami jest to klasyczne M, L, XL. Czasami reż znane wszystkim rozmiarówki  34, 36, 38 czy 40. Tych oznaczeń używa się zwykle przy jeansach typu jegginsy albo chino. Oba te modele są dość luźne, a co za tym idzie dokładne wartości nie są tak istotne. Opinające jegginsy posiadają dużą zawartość elastanu, który ułatwia ich noszenie i sprawia, że rozmiar w pasie jest jedynie umowny, a długość, choć stała może równie dobrze wyglądać jeśli te jeansy damskie kończą się na wysokości kostki lub łydki. Dlatego jest to jeden z tych fasonów jeansów damskich, w których zwykle nie stosuje się bardzo dokładnych oznaczeń. W takiej sytuacji możesz zaufać intuicji i jeśli na co dzień nosisz sukienki np. w rozmiarze M to i w przypadku tego typu spodni możesz wybrać właśnie ten rozmiar.

Przed zakupem jeansów damskich, niezależnie od tego w jaki sposób oznaczono ich rozmiar, zawsze warto zajrzeć do tabeli rozmiarów producenta. Można tam znaleźć wiele istotnych wskazówek, które ułatwią podjęcie właściwej decyzji.