Coraz więcej rodziców małych dzieci korzysta z tzw. gniazdek niemowlęcych. To niezwykle praktyczne i funkcjonalne akcesoria.
Gniazdko dla niemowlaka zapewnia bezpieczeństwo i komfort wypoczynku najmłodszym członkom rodziny w pierwszych miesiącach ich życia. Co to jest gniazdko niemowlęce i w jakich sytuacjach przyda się najbardziej?
Intymna przestrzeń i bezpieczeństwo
Noworodki i niemowlaki spędzają większość czasu w pozycji leżącej. Ich opiekunowie robią wszystko, by zapewnić im wygodny, komfortowy sen i wypoczynek. Służą temu łóżeczka dziecięce, kojce, kosze Mojżesza oraz maty do spania i zabawy. Gniazdko niemowlęce łączy zalety tych akcesoriów. Ma ono kształt niewielkiej maty, która dodatkowo jest wyposażona w zewnętrzną poduszkę, otaczającą kojec ze wszystkich stron. Jej podstawową funkcję jest zabezpieczenie dziecka przed wypadnięciem lub wyturlaniem się z gniazdka. Dodatkową zaletą gniazdka niemowlęcego jest jego niewielki rozmiar. Kształt i wymiary tego praktycznego akcesorium są doskonale dopasowane do kształtu ciała malucha. Dzięki temu niemowlak czuje się w nim komfortowo i bezpiecznie. Intymna i dyskretna przestrzeń we wnętrzu gniazdka powoduje, że maluch zachowuje się spokojniej i sprawniej adaptuje się do otoczenia. Warto pamiętać, że gniazdko niemowlęce wyposażone jest zwykle w opcję demontażu zewnętrznej osłony. Dzięki temu można go używać także jako wygodnej maty do zabawy, zwłaszcza wówczas, gdy dziecko podrośnie.
Mobilne i uniwersalne gniazdko niemowlęce
W jakich sytuacjach najlepiej sprawdzi się gniazdko niemowlęce? To mobilne akcesorium jest lekkie i niewielkie, dzięki czemu możemy go używać praktycznie wszędzie. Może pełnić funkcję dziennego posłania np. w salonie lub każdym innym domowym pomieszczeniu. Wystarczy ułożyć je np. na kanapie lub podłodze. Świetnie sprawdzi się także podczas różnego rodzaju wyjazdów: w gościnie i w plenerze. Może też służyć jako posłanie malucha w łóżku rodziców. Można go również używać jako praktycznego kojca do łóżeczka dziecięcego, które często jest zbyt duże dla niemowlaka w pierwszych tygodniach jego życia.