trekking
Informacje

Jakie buty zabrać ze sobą na weekendowy wypad w góry?

Górskie wędrówki są obarczone ryzykiem wypadku, jeśli nie dysponujesz odpowiednim obuwiem. W takim miejscu należy zadbać o szczególny komfort i bezpieczeństwo, dlatego wybieraj pary, które dobrze stabilizują stopy. Przekonaj się, jakie buty zapewnią Ci wygodę i sprawne poruszanie się po trudnym terenie.

Dobór obuwia zależy od tego, czy będziesz tylko zwiedzał górzyste miejscowości, czy rzeczywiście wspinał się na stoki, bo to ma ogromne znaczenie. Sportowe pary nie będą wystarczające przy nachylonym terenie, bo jeśli zamierzasz podziwiać naturę ze szklaku, należy się odpowiednio przygotować. Duży wybór obuwia, dopasowany do każdej sytuacji i okoliczności znajdziesz w https://www.czasnabuty.pl/, dlatego już teraz zapoznaj się asortymentem sklepu, by perfekcyjnie dobrać rodzaj butów do swoich aktywności.

Buty trekkingowe z krótką czy wysoką cholewką?

Wybór zależy od tego, jak wysoko i daleko masz zamiar się wspinać. Podejściowe i lekkie buty wystarczą na niewysokich szlakach i są głównie dedykowane amatorom górskich wędrówek. Ich profil prezentuje kompromis pomiędzy butami trekkingowymi a wspinaczkowymi. Mają krótką cholewkę, kończącą się przed kostką i często są stosowane jako buty zamienne – ich lekka bryła pozwala wygodnie je nosić w plecaku. Sprawdzą się na letnie wycieczki oraz dobrze utrzymują stopę na trudnym, kamienistym podłożu.

Buty trekkingowe z wyższą cholewką to gwarancja bezpieczeństwa, komfortu i ciepła, dlatego są wymagane w wyższych partiach gór. Ich głównym zadaniem jest ochrona stóp i kostek – jakość i trwałość outdoorowych butów determinuje zdolność alpinisty do pokonywania długich dystansów bez kontuzji. Wybierając takie pary, inwestujesz w swoje zdrowie i choć są to dość ciężkie buty, zapewniają bezpieczny powrót z długich wypraw nawet zimą.

Jak dobrać rozmiar buta trekkingowego?

Przyjmuje się, że buty turystyczne powinny być minimum 0,5 cm większe niż rozmiar, który nosisz na co dzień. To dlatego, że noga podczas wspinaczki intensywnie pracuje – wchodzenie na pochylonym terenie czy schodzenie powoduje przesuwanie się stopy w bucie, dlatego każdy rodzaj buta, nawet podejściowego, powinien mieć odpowiedni zapas. Ponadto do takich butów zawsze wkłada się skarpetki, które nie powinny uwierać. Wybierając swoje pary, zwróć uwagę, by:

  • buty podejściowe czy trekkingowe na lato miały długość wkładki większą o 0,3 – 0,5 cm,
  • buty trekkingowe i podejściowe na zimę miały do 1 cm zapasu,
  • buty wspinaczkowe techniczne na lato do 6 tys. m miały wkładkę dłuższą o około 1,5 cm,
  • buty wysokogórskie zintegrowane na lato powyżej 6 tys. metrów prezentowały wkładkę od 1,5 do 2 cm dłuższą.

O dopasowaniu butów decyduje więc charakter turystyki. Im wyżej wchodzisz, tym warunki są bardziej zmienne i wymagające.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając górskie buty?

Bardzo ważna w outdoorowych butach jest konstrukcja podeszwy, która amortyzuje wstrząsy, dzięki czemu wędrówka staje się jeszcze bardziej komfortowa. Powinna gwarantować dobrą przyczepność do podłoża i odporność na ścieranie. Szukaj par z podeszwą Vibram, która ułatwia wędrówkę w górskim terenie.

Kolejną ważną cechą jest membrana. Jeśli szukasz butów na suche i słoneczne dni, to nie jest ona tak bardzo wymagana, natomiast jeśli chcesz uniknąć przegrzania stóp, zapewnij im termoregulację, wybierając buty z membraną. Dobrze sprawdzi się Gore-Tex, który gwarantuje stopom suchość oraz wysoki komfort zarówno w ciepłe, słoneczne dni, jak i podczas wędrówek w chłodnej porze roku. Dodatkowo zapewnia trwałą wodoszczelność, dzięki czemu błoto lub mokra nawierzchnia nie stanowią żadnej przeszkody.